Total War: Warhammer 3 – Kampania – Przewodnik

Witaj w kolejnym przewodniku po grze Total War: Warhammer 3. Dziś biorę na tapet jeden z kluczowych aspektów nadchodzącej strategii, a mianowicie kampanię. Ta nie doczekała się jeszcze obszernej prezentacji, ale z dotychczasowych wypowiedzi deweloperów wynika, że będzie nieco inna, niż może nam się zdawać. Jak zapowiada się kampania Warhammer 3? Epicko, co wcale nie oznacza, że mamy oczekiwać powtórki z End Times. Wręcz przeciwnie. Nadchodzi apokalipsa, ale o tym, jak bardzo się w nią zaangażujemy, zależeć będzie nie tylko wybrana przez nas frakcja w Warhammer 3, ale też motywacje Lordów. Co już wiadomo?

Warhammer 3 to nie End Times

Koniec Czasów jest z pewnością jednym z aspektów Warhammer Fantasy Battle, który jeszcze długo będzie spędzał sen z powiek fanom. Totalny reset znanego od lat porządku, po którym nadeszło chłodno przyjęte Age of Sigmar. Creative Assembly nie idzie tą drogą. Podczas zabawy z Warhammer 3 doświadczymy apokalipsy, ale nawet jeśli Bogowie Chaosu będą jej częścią, to nie oni są tu głównym antagonistą. W rozmowie z PCGamesN odpowiedzialny za narrację Andy Hall przyznał, że o załamaniu się świata zadecyduje ktoś inny. Nie zdradził kto, a jedynie przyznał, że mroczni Bogowie Warhammera nie mogliby przepuścić takiej szansy.

warhammer 3 nurgle

W istocie kampania Warhammer 3 będzie kolejnym, ale wyrazistym punktem Wielkiej Gry Chaosu, dla której świat jest tylko planszą. Khorne, Nurgle, Tzeentch i Slaanesh mogą podejmować przedziwne, niemal sprzeczne z ich naturą decyzje. Niezrozumiałe w krótkim terminie, ale procentujące w skali nadchodzących tysiącleci. Zaprzeczenie własnej naturze rozszerzy się też na pozostałe frakcje. Jak zmusić przedstawicieli Starego Świata, żeby dobrowolnie weszli do piekła? Tego dowiemy się już w samej kampanii.

Narracja a motywacja

Hall obiecał też, że Total War: Warhammer 3 będzie ukoronowaniem całej trylogii, także pod względem narracji. W toku rozgrywki poznamy bliżej motywacje poszczególnych postaci. Nie tylko na pułapie poszczególnych frakcji, ale celów, które przyświecają Legendarnym Lordom. Creative Assembly właściwie zepnie też relacje wybranego przez nas przywódcy z towarzyszącym nam w kolejnych odsłonach serii doradcą. Wszystko to w służbie większej immersji z wykreowanym światem, lepszego zrozumienia natury danej frakcji, sytuacji, w której się znalazła i wsparcia dla podejmowanych przez nas decyzji.

warhammer 3 slaanesh

W tym celu twórcy zamierzają posłużyć się rozmaitymi środkami. Możemy spodziewać się większej liczby przerywników filmowych i wypowiedzi samych bohaterów w kluczowych dla przebiegu rozgrywki momentach. Z punktu widzenia całości projektu, a nawet trylogii Warhammer 3 będzie mięsistym połączeniem sandboksowej rozgrywki i wydarzeń w świecie z pierwszej gry z nieustannie angażującymi nas celami kampanii z kontynuacji. Ta kombinacja ma zagwarantować, że świadomie i dobrowolnie będziemy eksplorować domenę Chaosu. Tej jeszcze nie pokazano w pełni, a pierwsze spojrzenie na mapę kampanii Warhammer 3 skupiało się na terenach graniczących z Realm of Chaos.

Zabijemy boga

Jedną z kluczowych kwestii, którą na tym etapie Andy Hall postanowił przemilczeć, jest wpływ decyzji graczy na przebieg kampanii. W praktyce wszystko, od frakcji, przez Legendarnego Lorda, aż po pierwszą podbitą prowincję zdeterminuje kształt rozgrywki. Potem będzie tylko ciekawiej, bo skoro twórca nie chce o tym mówić, to zdaje się, że będzie jeszcze więcej niespodzianek. W odpowiedzi na pytanie stwierdził tylko, że jedna frakcja będzie szczególnie kształtowana przez nasze decyzje.

warhammer 3 kislev

Podsumowując, w Warhammer 3 nie będzie powtórki z Końca Czasów. Creative Assembly dostarczy nam epickie zwieńczenie trylogii z istną apokalipsą. Mamy zabić boga, ale na ten temat wciąż wiadomo niewiele. Tylko, że Games Workshop dało zielone światło dla takiej narracji i możemy jedynie snuć domysły. Pewne jest za to, że toczące Wielką Grę Bóstwa Chaosu na pewno nie przegapią szansy, by zachwiać równowagę. Jednak to nie oni będą największym zagrożeniem w kampanii, a tylko siłami natury, które podobnie jak mieszkańcy świata Warhammera podążą w kierunku, w którym wieją Wiatry Magii.

Zapowiada się nieźle i czekam na więcej konkretów. Gdy się pojawią, to powrócę z aktualizacją. Na szczęście premiera Total War: Warhammer 3 już za niecałe dwa miesiące – 17 lutego. W międzyczasie zobacz inne nowe gry Warhammer, na które warto czekać.

Jeśli dotarłeś aż tutaj, to będzie mi bardzo miło, jeśli wesprzesz moją działalność i polubisz profil Stratega na Facebooku. Dobrych strategii nigdy za wiele.